מילון מושגים

אופנוע

חמישים אחוז מן הרוכבים עליו עלולים להיפגע יותר מכל כלי רכב אחר, ובכל אופן אייל בוחר להשתייך לסטטיסטיקה הזו. אופנוע הוא כלי בלתי נפרד מחייו: מהיר, קצבי, עוקף את כל הכללים וניתן לתמרון באופן מושלם. המעלה: אי אפשר להשיג אותו. החיסרון: אתה חשוף לפגיעות קליע.

ברטה 0.22

אקדח מיני זעיר, ניתן להסוואה ביתר קלות מאשר אקדח בעל קוטר רגיל, ומשמש רק במקרים מסוימים. כלשונו של אייל: "בגלל שהוא כל כך קטן, הוא לא מאוד אפקטיבי והטווח שלו ממש קצר. האקדח הזה נועד למרחק שבין מטר וחצי לעשרה מטרים". האפקט המינורי הזה הציל את חייו של במהלך אחד מן הספרים...

דבקות במטרה

זו לא מנטרה, זו דרך חיים. ככל שהמטרה מורכבת יותר ובלתי ניתנת לכיבוש, כך יהיו הדרכים מתוחכמות יותר להשיג אותה. אבל הקושי לעולם לא ירתיע בדרך אליה. להיכשל בדרך למטרה זה מציאותי, אפילו אנושי. לסגת זו איננה אפשרות.

המוסד

בשמו המלא "המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים". המוטו: "באין תחבולות ייפול עם, ותשועה ברוב יועץ". המוסד הוא ארגון הביון הגדול של ישראל, המפעיל סוכנים חשאיים בכל מדינות העולם. המוסד לא משמש לא מקום עבודה עבור אייל, כיוון שהוא פוטר ממנו, אבל זה לא שבאמת ויתרו שם על יכולותיו המבצעיות.

השב"כ

שירות הביטחון הכללי של מדינת ישראל. ארגון הביון הפנימי של מדינת ישראל, המשמש להפעלת סוכנים בתוך המדינה, בעיקר בקרב הערבים. המוטו: "מגן ולא ייראה". במהלך הסדרה, מתפעל השב"כ את אייל בתזזיתיות רבה, על אף שרשמית הוא מעולם לא השתייך לארגון הזה.

זהות

לכל אדם יש אחת. לאייל יש אינספור. גם בלי לספור את הדמויות אליהן התחזה במהלך שירותו כסוכן מוסד, הוא מחליף זהויות במהירות רבה על מנת להתאים את עצמו לסיטואציות הנדרשות ממנו. הוא יופיע כפושע, טרוריסט, ידיד או אויב, ולעולם לא ישכח את הניואנסים הנדרשים מכל זהות שהיא.

טוהר הנשק

הערך הכי יקר שיש לכוחות הביטחון, אחרי הצלת חיים. ואם לצטט את אייל: "הכי טוב היה אם היינו יכולים להיות מושלמים, אבל אנחנו לא. נעים בין 'רצח בדם קר' ל'הבא להרגך' וניסיון נואש לשמור על שפיותנו בכאוס הזה. דמוקרטיה מחד, כיבוש מאידך". ובתוך כל הבלגן הזה, אנו נלחמים כדי לשמור על כל פגיעה שאינה לצורך, גם באזרחי האויב. גאווה יהודית.

מטען חבלה

בשפת העם "פצצה". החוכמה היא לא לקבל מטען מוכן, אלא לאלתר אותו באמצעים שהשטח דורש. אם יש לך ציוד צבאי ולבנות חבלה, לא בעיה גדולה ליצור מטען חבלה מעולה. החוכמה היא ליצור אותו מפחית משקה טחונה, מעורבבת עם קצת חלודה, למשל. או מאוקסיג'ן שערבבת עם אצטון. אל תנסו את זה בבית, בבקשה. התוצאות עלולות להיות מאוד בלתי נעימות, עד מוות ממש.

מוסר

לרגע נדמה לך שאתה יכול להכריע בין טוב ורע ולהחליט מה נכון ומה לא. אבל בצמתים קריטיים, בהם נדרשת החלטה של מוות וחיים, אתה לא יכול לבטוח במוסר האישי שלך. מוסר אנושי הוא דבר גמיש. רק הקדוש ברוך הוא יודע את אמות המוסר האמיתיות, שאותן ניתן לקבל מפי גדולי התורה. את זה למד אלי בדרך הקשה.

מצפון

אצל כל אחד הוא פועל אחרת. יש כאלו שלמדו להתעלם ממנו במידה זו או אחרת, ויש כאלו שהוא חי ובועט בכל רגע. אין מניע חזק יותר ממנו עבור אייל, והוא משמש גם הבלם העוצמתי ביותר שלו, בפעמים שזה נדרש.

נפילה מחושבת

לא הכל זה הצלחות בחיים, ואת זה למד אייל בדרך הקשה. למען האמת, כמו כל אדם. רק שאצלו היה הלימוד חד וחותך יותר, תרתי משמע. הוא נוהג לקחת את הסיכונים בדיוק מסוכן, ולדעת שייתכן שייכשל, וישלם מחיר על הכישלון הזה. כשלומדים לקבל את הכישלון באותה שלווה כמו את ההצלחה, עוברים צעד משמעותי בחיים, בכל המובנים.

הבית הלבן

מקום מושבם של נשיאי ארה"ב, מן הזווית בה פגש בם אייל. את ג'ק, הנשיא הראשון שהכיר, למד עם הזמן לחבב ואפילו להעריך. הנשיא ידע עם מי יש לו עסק, והתנהל בהתאם. אייל מצדו ידע לכבד את העומד בראש המעצמה, ולנסות לבלום קצת את השיח הקבוע שלו. הכל התהפך כשעלה מרטי על כס הנשיאות. השאלה היא כמה זמן יחזיקו היחסים הרעועים ביניהם, לפני שאחד מהם ימאס ברעהו.

רוצים להוסיף עוד ערכים למילון? דברו איתנו!
[email protected]